31
Mar

Jake, Dinos Chapman “Tüm Kötülüğün Toplamı” 10 Şubat- 7 Mayıs 2017

Jake ve Dinos Chapman’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergileri “Anlamsızlık Aleminde” 10 Şubat- 7 Mayıs arası ARTER’de.
Biraz Chapman kardeşlerden bahsetmek gerekirse; onlar için İngilizlerin asabi ve protest olanlarından diyebiliriz : ) 25 senedir birlikte çalışan ikiliden Jake’in  kavga ettiği bir kadın gazeteciye ‘Okuyucularını stüdyoma göndermeye kalkma, kıyma olarak çıkarlar buradan’ demişliği var : ) (biraz tersiz)
Cehennem serisini bildiğim sanatçıların çalışmalarına gelirsek,

Chapman’ların işleri genelde felsefi bir kötümserliğin simgesi. Daha çok ideolojik varsayımlara karşıt bir duruşla kendilerini ifade ediyorlar.
Sergide meşhur ‘Cehennem’ serisinden söz edeceğim. Hiç vakti olmayanlar sadece bu çalışmayı görmek için bile ARTER’e gidebilir.
İngiltere’de çok ses getirmiş ve kültleşme yolunda olan bir enstelasyon serisi bu.
Neşeli Ayaklar animasyon filmini hatırlarsınız, 2007’de En İyi animasyon Oscar’ını almıştı. İşte sergideki versiyonu ise  Neşesiz Ayaklar. Anlaşılacağı üzere Neşesiz Ayaklardaki penguenler pek neşeli değil. Filmdeki gibi tap dansı yapmıyorlar, şirin de değiller. Bunun yerine Naziliğe soyunmuş durumdalar ve kutup ayıları ile balinaların canına okuyorlar.
“Eleven”
İki konik kuleden oluşan çalışma, Nazi bedenlerini istiflemiş.
McDonalds’ın maskotu Ronald McDonald’ı ya Hitler’i ya da Nazi askerlerini çarmıha gerilmiş vaziyette buluyoruz. Bunları Batı dünyasının kötülükleri olarak da düşünebiliriz. Hepsinin toplamı bir camekanda karşımızda. Vahşet, kıyım…
Kesik ayaklar kime ait peki? Şu tüm güzelliklerin yaratıcısı olmasın sakın!  Kocaman ayağını basmış ama onu da kesip atmış savaş. Camekanın içinde tek standart boyutta olan da yine bu ayaklar, kalan her şey minyatür.
….
Sergi, tarafımdan baktığı yerde kendi gördüğünden başka bir şey algılamayan ve bunları çevresindekilere kabul ettirme derdinde olan insanlara ithaf olunur!